Конспект
уроку позакласного читання з
української літератури у 9 класі
Тема: Тарас Шевченко. Драма « Назар Стодоля» -
твір про велике кохання
та благородство.
Мета: перевірити набуті учнями знання з життя і творчості Шевченка; ознайомити
із драматичним твором, допомогти усвідомити його ідейно - художні особливості,
естетичну привабливість; розвивати навички вдумливого читача, аналізу
драматичних творів, висловлювання власної точки зору щодо прочитаного, творчого
сприйняття художнього тексту, образного мислення; виховувати на прикладі життя
і діяльності Кобзаря почуття поваги до культурних надбань українського народу,
волелюбних козацьких традицій, благородство, залучати до вивчення літератури,
історії.
Обладнання: портрет письменника відповідного
періоду, ілюстративний матеріал, аудіо записи, книжкова виставка, тексти твору,
білий рушник, чорні і червоні стрічки-візерунки, презентація, епіграф, картки.
Тип уроку: комбінований з використанням
інтерактивних методів навчання та з елементами гри.
Теорія літератури: драма як жанр драматичної літератури,
репліка, ремарка, діалог, монолог.
Міжпредметні зв'язки: історія, музика.
Очікувані результати
Учні повинні:
-
знати біографію і основні віхи творчості поета, історію часів козаччини;
-
вміти вдумливо читати та аналізувати драматичний твір;
висловлювати свої власні думки; творчо сприймати художній текст; визначати
ідейно-художні особливості твору; характеризувати образи.
І на тім рушникові
Оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, і вірна любов.
А. Малишко
Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
Учитель. Брате, по мові,сестро, по мові,
Будьмо навіки живі - здорові.
Від благородного
щирого слова
Розпочинаймо діло чудове.
Сьогоднішній урок відкриє для вас двері у
прекрасний світ рідного слова.
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель. Ми в черговий раз маємо можливість мандрувати сторінками літератури.
Хочу, щоб від
нашої зустрічі залишилися гарні враження.
*Евристична бесіда.
Учитель. Чим є рушник у житті українців? Якими
кольорами його найчастіше вишивають?
Що символізують чорний і червоний
кольори?
Існує чудова легенда. Коли
народжується дитина, Господь Бог благословляє її у білий світ своєю рукою.
Покладе на голову - мудрим буде, на серце - милосердним, на руки - майстром. І
такою дитиною, я вважаю, котрій поклав Господь руку на серце, голову та руки
був Т. Шевченко, над вивченням творчості якого ми продовжуємо з вами
працювати.
Що ж ви очікуєте від уроку? (учні
висловлюють думки).
Учитель. Сьогодні ми будемо « вишивати» на цьому
білому рушникові життя і долю нашого Кобзаря.
Звернемо увагу на епіграф і пояснимо його
зміст.
• Поміркуй!
Яким же кольором ми позначимо перші стібки
на рушникові?
А чи були в дитинстві Тараса радісні дні?
Учні. (Любов до хлопчини сестри Катерини, його
подорож до залізних стовпів, розповідь діда Івана про Коліївщину, дружба Тараса
та Оксани Коваленко).
(учениця прикріплює на рушник червоний візерунок)
Учитель. А яке життя Тараса було у петербурзький період?
Учень. Незважаючи на радісні події в
петербурзький період життя, думи поета про Україну стають « на папері сумними
рядами».
(Звучить пісня « Думи мої...» ).
(Додаємо чорний візерунок)
Учитель. А що принесли поету поїздки на Україну?
Учень. Шевченко повертається на Україну, щоб жити на батьківщині, 1845 рік.
У цей час пише твори «Єретик», «Кавказ», «І мертвим, і живим...», «Великий
льох»,»Наймичка». Він багато їздив по Україні й скрізь бачив нестерпні муки
народу. (Учні прикріплюють чорні смужки).
Учитель. І знову довга розлука поета з рідною землею.
Учень. Тяжка солдатська служба, постійний
нагляд, заборона писати
(чорні смужки).
Учитель. У яких поезіях Шевченко висловлює свою
мрію про вільне життя народу?
Учень. ( «Сон», «Ісаія. Глава 35», «І досі сниться» ).
(Додаємо до рушника червоні візерунки).
Учитель. Чорні кольори на рушнику долі Шевченка переходять у червоні кольори всенародної
любові та вдячності.
3. Актуалізація опорних знань учнів.
*
Літературний диктант. ( Перевірку здійснює учениця-консультант)
*
Двоє учнів працюють з індивідуальними картками.
*
Презентація книжкової виставки. (Коментар заздалегідь
підготовленої
учениці).
Учитель. У своїй творчості Шевченко неодноразово звертався до історичного минулого нашого народу. Особливо митець захоплювався добою козаччини.
Тому і показував її часто у своїх творах, зокрема у драмі «Назар Стодоля».
4. Оголошення теми і мети уроку.
(
Запис теми в зошиті)
Учитель. Діти! Сьогодні урок незвичайний. Розпочнеться в нашім класі дійство
театральне. Але чи можна потрапити на прем'єру вистави
без квитків? Звичайно, ні. Погляньте, касир сам нам їх передав. Отже, пропуск
до театрального палацу отримали. Так от і клопіт! За театральними
лаштунками виникло непорозуміння. Суфлер ненароком розгубив аркуші з вистави і
тепер ніяк не може зібрати їх. А всім відомо, що створити щось нове без
закріплення знань неможливо. Тому давайте допоможемо суфлеру.
5. Сприймання й засвоєння учнями
навчального матеріалу.
Учитель. Для виконання цієї роботи об'єднаємося у пари.
*Робота в парах.
«Історики»- вивчають історичні
події, зображені у п'єсі, готують короткі повідомлення.
«Літературознавці»- проводять
дослідження з теорії літератури, аналізують ідейно-художній
зміст п'єси у
вигляді візитної картки твору.
«Народознавці»- вивчають звичаї, традиції зображені у п'єсі.
Учитель - журналіст.
*Міні-прес-конференція.
Журналіст. Як відомо, театр починається з
роздягальні. А розуміння твору - з усвідомлення його назви. Що означає назва
п'єси «Назар Стодоля»?
Народознавці (пояснюють назву твору).
Журналіст. Відомо, що даний твір є соціально-побутовою драмою. Поясніть, будь ласка,
що ви скажете з
приводу конфлікту? Спробуйте визначити, до якого конфлікту
належать події, що розгортаються у п'єсі? Для кращого усвідомлення
ідейно-художніх особливостей та аналізу драматичного твору з’ясуйте, будь
ласка, такі поняття (слова записані на дошці): драма, репліка, ремарка, діалог,
монолог (запис у літературознавчі словники).
Журналіст. Перш ніж торкнутися сюжету п'єси, хотілося б знати, які історичні події
лягли в основу написання твору. (Пояснюють історики).
Журналіст. А що з цього приводу можуть сказати
літературознавці?
Літературознавці. (Передають короткий зміст, наголошуючи,
що сам сюжет
драми розгортається на тлі народного життя і побуту. Автор
майстерно зображує
традиції й обряди - сватання, колядування, вечорниці, побутові
сцени, а також
пісні, казки, прислів'я, приказки, козацький жарт. Твір написаний
народною
мовою).
Журналіст. Зачитаємо у ролях найцікавіші епізоди у
драмі, де змальовані
народні традиції та обряди (С. 102,103,107,108,130)
Журналіст. А зараз ми маємо можливість поринути у
світ театру, відчути ментальність українців, побувати на справжнісінькому
українському сватанні. (Відеозапис. Поява сватів), (Відеозапис.
Обряд сватання).
*Обговорення вистави.
*Рольова гра «Займи позицію»
Журналіст. У нас є прекрасна нагода уявної зустрічі з героями п'єси.
(Учні мають можливість поставити
найцікавіші запитання так званим героям твору)
Учні. - Які риси характеру ви, Хомо, виявляєте
у ставленні до своєї дочки Галі?
Галю, які риси вдачі дівчини-українки вам притаманні? Адже через батьків
намір видати вас за полковника могли б стати нещасливою.
Назаре, чи важкий шлях довелося вам подолати,
йдучи до свого щастя?
Журналіст. Молодці! Гарно попрацювали. Не угледіли,
як антракт почався.
А в антракті у театрі
сумувати не
гоже. Розім’ятись, відпочити нам допоможе
*Творча хвилина.(Стиха лунає музика. Учениця декламує поезію про щастя).
Журналіст. Наступне завдання, яке я пропоную - це
1.Самостійна диференційована робота. Рубрика «Вернісаж героїв»
2. Розподільний літературний самодиктант
(два учні).
3. Скласти інформативне гроно героїв.
6. Закріплення знань учнів.
*Міні-диспут « Людина - творець власної долі»
1. Як ви вважаєте, що важливіше - будувати
життя чи прилаштовуватися до нього?
2.Чи існує різниця між поняттями «щаслива
людина» й «заможна людина»?
З. Які риси, на ваш погляд, має виховати у собі людина, щоб побудувати
щасливу долю?
Журналіст. Отже, ваша думка співпадає з основною
думкою твору «Назар Стодоля», у якому Шевченко доводить, що сім’ю слід будувати
на взаємній любові, добрі, духовній близькості людей.
7.Підсумок уроку
Учитель. Чи справилися ваші очікування?
Метод «Мікрофон»
-Сподобалося...
-Вразило...
-Я пізнала...
- Навчилася…
8.Оцінювання і мотивація навчальних
досягнень учнів.
9.Домашнє завдання (диференційоване)
-
Скласти сенкан до образів (на вибір).
-
Підготуватися до підсумкового уроку «Світова велич Шевченка». Скласти
міні-продовження твору «Назар Стодоля».
Учитель. Стихає музика, спадає вниз завіса,
Театр заповнює священна тиша.
Та завтра вранці знов все оживе,
Покличе вас в незвідане й нове.
А сьогодні ми прощаємося з вами. До нових
зустрічей. Бажаю вам бути не лише глядачами,а й акторами шкільного театру.