понеділок, 25 травня 2020 р.


                                Відзначення Міжнародного дня вишиванки
          Міжнародний день вишиванки, 21 травня,  для вихованців секції української літератури Золочівської МАН, учнів 8,9 класів Шпиколоського НВК  пронизаний справжньою святковістю.
       З метою популяризації української культури, збереження національних традицій створення та носіння вишиванок восьмикласниця  Рибка Тетяна разом зі своєю сестрою-п’ятикласницею Оксаною  привітали всіх українців, краян та краянок зі святом і подарували, у їх виконанні, пісню «Бабина вишиванка» слова А. Банціровська, музика С. Родько (відео).
      Авторську поезію  «Вишиванка – символ України» продекламувала вихованка Оксана Гайдар (відео).
     Разом з іншими вихованцями пізнали цікаві відомості про майстриню-вишивальницю, землячку, жительку села Жуків  Марію Василівну Семираз (1958 р. н.).
       Вишивання для неї - це любов,  це- її  захоплення, це-ТАЛАНТ! Яким багатством кольорів палахкотять різноманітні витвори її рук!  Їх безліч! У колекції  майже до півсотні виробів. Скільки  тепла, натхнення, праці, фантазії вклала вона в вишукані оригінальні орнаменти,  які ожили на полотні й характерні для нашого краю.  Жіночі плаття, костюми, блузки і корсети, чоловічі сорочки, ікони й картини, серветки й великодні рушнички,  подушки та барвисті рушники – все це неймовірна краса, створена бісером і хрестиком   полонить душу, милує око , дивує кожного й несе радість. Так і  хочеться поринути в  прекрасний світ вишивальниці-жуківчанки, закоханої  в свою справу. 
       Переконані, що відлітають роки, минають віки, змінюється мода, але ніщо не затьмарить краси вишитих речей. Нехай цвітуть  -не вицвітають  українські  вишиванки!
        Фото.  Вишивальниця  Марія Василівна-учасниця фестин «Наші», 2018 р.(зліва)
      Зуміли юні віртуально завітатиYouTube в музей «Вишиванка» м. Верховина й ознайомитися з автентичними гуцульськими речами та предметами побуту, почути гуцульську говірку та цікаву історичну розповідь про гуцульську вишивку, яку розповідала господиня музею

                                                          Пізнавальні онлайн-мандрівки
       18 травня, у Міжнародний день музеїв та в рамках відзначення  Міжнародного дня вишиванки вихованці секції української літератури Золочівської МАН, учні 8,9 класів Шпиколоського НВК мали змогу провести цікаві  пізнавальні онлайн –мандрівки музеями УкраїниYouTube.
      Перед юними відкрилися двері  Музею української вишивки м. Києва. Це - творчий простір від майстрині Тетяни Протчевої, в якому  побачили унікальні твори: вишивку на папері, картини та портрети, які світяться в темряві, вишите по шкаралупі яйце, зображення-ілюзії, котрі видно з закритими очима, вишитий посуд. Твори мисткині настільки унікальні, що їх занесли до Книги рекордів України. Музей має свою бібліотеку, яка  багато розповідає про автентичні українські орнаменти.
       Напередодні 104-ї річниці від дня смерті українського генія Івана Франка вихованцям вдалося побувати в музею Франка в Нагуєвичах і пізнали найпотаємніші його загадки.
 Всі приємно вражені й виявили бажання провести очну екскурсію стежками Каменяра.
                Свої творчі роботи до Дня вишиванки  присвятила восьмикласниця Гайдар Оксана – авторську поезію «Вишиванка-символ України», яку опублікувала у районному часописі «Наша українська справа».



четвер, 14 травня 2020 р.

                                                Найвідоміші світу митці України


  13 травня вихованці секції української літератури Золочівської МАН, учні 8,9 класів Шпиколоського НВК переглянули відео YouTube «Наші.ТОП-5 найвідоміших митців України, про яких знає увесь світ».Перед ними постали цікаві факти з їх мистецької діяльності.
    Українець, що врятував 30 тисяч мистецьких творів, відновив Олеський, Золочівський  та Підгорецький замки, його ім’я носить Львівська національна  галерея мистецтв, і, все це - Борис Возницький.
   У Парижі, Празі, Монреалю говорили про картинні шедеври найвідомішої української художниці Марії Примаченко. У її доробку 1000 експонатів.
   Американка українського походження Квітка Цісик, знана співачка. Її подарунком для українців є два альбоми з  українськими піснями із сучасним  озвученням та професійною обробкою, а головне –збережено ідентичність.
   Геніальний український художник Никифор Дровняк. У його доробку 40 тисяч картин, більшість з яких об’їхали мало не всі європейські столиці.
    Головна поетеса сучасної України Ліна Костенко та її  роман у віршах «Маруся Чурай».
      Із цікавістю вихованці переглянули YouTube пряму трансляцію симфонічного концерту із швейцарського міста Ролль, у якому учасником був найкращий скрипаль України, львів’янин, вихідець із нашого села, Василь Заціха.
  Коротка дослідницька робота вихованців дала змогу пізнати, що в професійному портфоліо музиканта численні перемоги в міжнародних конкурсах, зокрема: Швейцарії, Італії, Чехії. Здійснюючи активну концертну діяльність, як соліст та учасник симфонічних та камерних оркестрів, Василь був концертмейстером багатьох  колективів, виступав  солістом   камерного  оркестру «Трембіта», Академічного  симфонічного оркестру Львівської філармонії, Академічного  симфонічного  оркестру «INSO-Львів», камерного оркестру «Віртуози Львова» та «Солісти Міжнародної музичної академії ім. Ієгуді Менухіна», в найвідоміших концертних залах Європи та Південної Америки.
   Захоплюються юні шанувальники і піснями відомої співачки України Оксани Мухи, тому є бажання придбати її збірочки найкращих пісень.
   Пишаємося українцями! Їх мистецькі  таланти підкорюють світ!

вівторок, 12 травня 2020 р.


                                         

                                                                 Палітра думок
     Палітра думок виникла у вихованців секції української літератури Золочівської МАН, учнів 8,9 класів Шпиколоського НВК з приводу цікавого пізнавального та виховного значення перегляду віртуальної виставки Золочівської районної бібліотеки ім. І. Франка «Берегиня роду і держави», присвяченої Дню Матері. Зібрані книги  та музичне оформлення твердили  про велич образу матері, оспіваного у творчості багатьох українських  поетів та письменників XIX-XXI cт. зокрема наших митців-земляків.
    Приємні враження отримали вихованці від  онлайн- трансляції, 10 травня, презентації збірки поетеси-землячки Катерини Тихонової «Поговорити пошепки». Слухання живого голосу митця, її різнобарвну тематику творів, ведення  поетичної розмови надали можливість ще краще пізнати секрет її творчості та отримати в подарунок збірочку з автографом.
    Палітру думок та слова подяки  виклали шанувальники в коментарях.



середа, 6 травня 2020 р.


                                                             Матусі
                                           Свою рідну маму люблю і кохаю,                                                          
                                          Завжди й усьому їй допомагаю,
                                          А моя матуся - бджілочка проворна,
                                          Любить вишивати, шити та співати,
                                          А також і цього мене научати.
                                          Буду, як матуся, все вміло робити,
                                          Щоб було цікаво в світі нам жити.
                                          Ще добро творити, людям помагати,
                                          Так завжди навчає мене моя мати.
                                          Дякую, матусю, за твою турботу,
                                          Мову пречудову й пісню колискову!
                                          Будь завжди, рідненька, щаслива й здорова,
                                          Рівною хай буде життєва дорога.
                                          Назбираю квітів, тобі подарую,
                                          У День Матері, найкраща, міцно поцілую!
                                                                                 Авторська поезія
                                                                                 вихованки  секції української літератури
                                                                                 Золочівської  МАН,
                                                                                 учениці 8 класу Шпиколоського НВК


                     Цікавимося,  досліджуємо  та  просвітлюємось
     Вихованці секції української літератури Золочівської МАН, учні 8,9 класів Шпиколоського НВК настільки захопилися весільною обрядовістю нашого народу, що впродовж 4 та 6 травня з  цікавістю досліджували обряди: вінчання, «троїсті музики», сучасна музика і танці, перший танець наречених.
    Справжні перлини, весільні пісні та приспівки-коломийки, створені в рідному селі, просвітлювали серця юних. З уст  родичів зуміли пізнати, що їх співали з давен-давен і переспівують сьогодні. На одну мелодію звучить  кілька різноманітних коломийок, бо ж їх творець – народ.
     Весільна атрибутика та поетичні вітання молодим теж до вподоби вихованцям.
      Із задоволенням переглянули відеозаписи (YouTube) «Українська полька»- «Троїсті музики»  та проведення  сучасного весілля у нашій місцевості.
    Індивідуальна робота проведена восьмикласницею Оксаною Гайдар. Напередодні відзначення Дня Матері з-під її пера з’явилась авторська поезія «Матусі», яка опублікована у районній газеті «Наша українська справа».


                                      Віртуально, але захоплююче
     Відповідно до навчального плану  та з метою кращого пізнання обрядів нашого народу вихованці секції української літератури, учні 8,9 класів Шпиколоського НВК впродовж 27 та 29 квітня опрацювали статтю( osvita.ua) «Особливості сімейної обрядовості українського народу», зосередивши увагу на весільну обрядовість. Саме весілля було однією з найважливіших подій у житті, а традиційний “весiльний” ритуал – чудовим явищем народної культури, який складався з складного комплексу різноманітних елементів.
   Із захопленням  переглянули (YouTube) виставиу «Назар Стодоля» у театрі імені Марії Заньковецької та   відео весілля на Верховинщині.
   Проведена  цікава індивідуальна  дослідницька робота.Вихованцям вдалося  записати з уст бабусь обряд весілля в нашому селі  в минулому, зокрема: сватання, вінкоплетин та випікання короваю. Пізнали, що багато згаданих звичаїв і обрядів збереглися  до сьогодні.  Важливо їх  ретельно зберігати, вивчати і популяризувати, накопичені багатьма поколіннями знання, традиції. Адже без минулого немає майбутнього.