середа, 10 березня 2021 р.

 







Літературне свято « Є Шевченка народження дата, дати смерті в Шевченка немає!»

      Знову прийшла на землю Тарасова весна! Вона ввібрала святковість, урочистість, піднесеність. Вшановуючи пам’ять Великого Кобзаря, учні 9-10 класів Шпиколоського НВК популяризували творчість митця, розкриваючи глибину та красу його  поезій шляхом їх виразного декламування. Милозвучно та натхненно звучала пісня «Садок вишневий коло хати».Захоплено інсценізували  дев'ятикласниці  поему «Тополя». Устами юних акторів  говорило та співало щире й нелукаве серце, що вміє бути небайдужим до  проблем і тривог минулого й сьогодення.

     Розуміємо, що Шевченко – це вічність! Відчуваємо, що  Шевченко- наш сучасник, який висловив заповітні мрії свого народу!З великою пошаною і гордістю промовляємо:

«Є Шевченка народження дата, дати смерті в Шевченка немає!».

 




                                Районний захист науково-дослідницьких робіт

        19 лютого вихованка секції української літератури Золочівської Малої академії наук, учениця 9 класу Шпиколоського НВК Фірак Наталія була учасником районного онлайн-захисту науково-дослідницької роботи «Весільна обрядовість села Шпиколоси, що на Золочівщині, як явище народної драматургії середини ХХ- ХХІ століть».

        Опрацювання ряд наукової літератури з питань дослідження весільної обрядовості вченими; пізнання опису обрядів у творах українських письменників, а саме: І. Котляревського « Наталка Полтавка», Г. Квітки- Основ’яненка «Сватання на Гончарівці», Т. Шевченка «Назар Стодоля»; надзвичайно цікавий матеріал  про проведення весільного народного дійства в нашій місцевості  в минулому та  дослівний опис обрядів,зібраний з уст односельців та рідних; власні спостереження за проведенням сучасного весілля й визначення спільних та відмінних рис обрядовості з минулим; збирання світлин відповідно до кожного обряду, правильне оформлення, а головне – постерний  захист своєї роботи  при журі - це велика копітка праця юного дослідника й водночас – задоволення та приємні враження.   

         Вартують уваги й плідні старання вихованки-дев’ятикласниці Рибки Тетяни, яка зуміла створити прекрасну презентацію до цієї дослідницької роботи.

          Вихованці  пересвідчились, що  весільна обрядовість рідного села насправді є явищем народної драматургії, оскільки це оригінальне , колоритне, осмислене  дійство насичене звичаями, традиціями, символами й атрибутами, весільними піснями. Ця   музично-словесна драма має своїх режисерів, персонажів, кожен з яких знає свої обов’язки, правила поведінки, словесний супровід.

           Зрозуміло, що наші часи й обставини зовсім інші й весільна церемонія проводиться по-іншому. Але варто знати, що саме  молодому поколінню потрібно  вивчати та намагатись відроджувати ті старовинні звичаї, обряди, які ще пам’ятають старші люди з наших родинних околиць і зберігати ці фольклорні надбання шляхом фіксації та популяризації, і  в повному обсязі відтворювати з родзинкою сучасності.

 

                               





У вінок безсмертя Лесі Українки

              Літературні гостини «Спішу в царство Лесиного слова»

           З метою вшанування пам’яті та відзначення  ювілею геніальної української поетеси, популяризації її літературної спадщини;розвитку  творчих здібностей школярів шляхом виразного читання її шедеврів, поєднання слова й пісні та формування вмінь інсценізацій; виховання  високих  моральних  якостей та любові до рідного краю вихованці секції української літератури, учні 9-10класів Шпиколоського НВК провели цікаві літературні гостини.

       Мандрівка презентацією «Леся Українка – дочка Прометея» дала змогу краще пізнати життєвий та творчий шлях митця. Заполонила душу кожного всім відома Лесина «Колискова», яка мелодійно линула з уст Тетяни Рибки.  

Із задоволенням поринули вихованці в царство мудрого і красивого, правдивого і чуйного, сильного і ласкавого, доброго і мужнього Лесиного слова та слова про Лесю. До вподоби всім драматична картина «У Колодяжному», яку вміло інсценізували Олександра Рибка та Юлія Петрів. Під звуки мелодії А. Вівальді «Весна» проходила інсценізація «Зустріч Лесі зі своїм героєм Лукашем», виконавцями якої були Наталія Фірак та Андрій Гайдар. Змістовно й дохідливо переказала Наталія зміст славнозвісної драми «Лісова пісня». Із захопленням усі переглянули   відео - унікальну роботу:  «Лісову пісню», вишиту руками майстрині Олени Медведєвої з Рівного.

    Літературні гостини ще раз дали  зрозуміти, що безсмертна Леся Українка, була і є повік жива.



 

                                  Нас єднає мова та мистецтво

        У рамках відзначення Міжнародного дня рідної мови  вихованці секції української літератури Золочівської МАН, учні 9 класу Шпиколоського  НВК провели змістовну мовно-літературну композицію.

      На свято гостинно завітали: козак та Україна (Юрій та Лілія Рибки). Шанувальники рідного слова здійснили невеликий екскурс в історію української мови. Щира, солов’їна, барвиста мова звучала  у віршах.

      Книжкова виставка, музична листівка «Рідна мова» доповнили  зміст свята та розкрили  красу й велич української мови.

     Поєднання мови з мистецтвом літератури зокрема драматургії присутні пізнали під час перегляду, повчального та виховного значення, інсценізації  «Баба Палажка та баба Параска на святі рідної мови». Юні актори: Тетяна Рибка (Палажка) та Наталія Фірак ( Параска) вміло та дотепно ввійшли в свої ролі й тим самим підняли настрій глядачам.

     Свято пройшло цікаво та корисно, бо рідна мова дорога й близька, дає кожному  радість спілкування.