Гостини у Країну Зв’язного Мовлення 5
клас
Тема:
Написання листа. Адреса.
Мета: закріпити знання учнів про один із видів ділового мовлення –
листування; формувати навички грамотного письма і вміння правильно і змістовно
будувати лист, уживаючи звертання, вставні слова,етикетні формули; підписувати
конверт; закріпити практичні навички культури мовлення; виховувати шанобливе
ставлення до людей, збагачувати, уточнювати словниковий запас дітей.
Обладнання: конверт, зразки листів, лист
М.Коцюбинського, словничок Всезнайки, пам’ятки для написання листів, підручник,
авторське крісло,поштова скринька, сумка,символічний листоноша, музика.
Міжпредметні зв’язки:
українська література, християнська етика, історія.
Тип уроку: формування знань, умінь і навичок
учнів з використанням
елементів гри.
Очікувані результати: учні закріплять знання про листування
та практичні
навички культури мовлення, удосконалять вміння
грамотного письма і
змістовного складання листа,
підписування конверта.
Епіграф
Пишіть листи і надсилайте вчасно,
Коли їх ждуть далекі адресати,
Коли є
час, коли немає часу,
І коли навіть ні про що писати
Ліна Костенко
Хід уроку
І.
Організаційний момент
1. Вчитель: Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні
ми зробимо ще один крок
В країну
прекрасну, в країну чудову,
Що так
нас чекає й збагачує мову.
Отже ми,
діти, в черговий раз поринемо в цікаву Країну Зв’язного Мовлення, тому ж
Усміхніться всім навколо:
Небу,сонцю, квітам, людям,
І тоді обов’язково
день тобі веселим буде!
2. ( Стук у двері) Листоноша: Доброго дня усім!
Я – Листоноша. Від Всезнайки дізнався, що
у вас сьогодні цікава гостина у Країну Зв’язного Мовлення. Але чи можна потрапити у цю Країну
без квитка? Звичайно, ні! Отож, від агентства Укрпошти я приніс вам листи, у
яких ,надіюсь, є ці квитки. (Учитель відкриває конверти, зачитує, прикріплює
один із листів, у значенні епіграфа, на видному місці)
3. Роль синоптика
- Хто скаже, про що буде йти мова на
сьогоднішньому уроці?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель. На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися грамотно і
правильно писати листи, навчимося як підписувати конверт ( доведення мети).
-
Запис
у зошити теми та епіграфа уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.
Випереджувальні завдання. Інформація
«Довідкове бюро».
Історія написання
листа.
*Найдавніше послання
археологи віднайшли в Ірані. Воно було написане
2000 року до нашої ери. Його автором був молодий закоханий юнак на ім’я Гіміса. У своєму посланні він
запрошував дівчину, яку звали Дасбуай на побачення. Цей «лист» був витесаний на
кам’яній брилі вагою
понад 16 кг.
У 15 ст. в багатьох
університетах Європи вивчали епістолографію – науку про листи. Їх мета –
бажання навчити людей правильно писати послання.
*Ще з українських казок
ми знаємо, що листи передавали за допомогою поштових голубів. Їм під крильця
прив’язували маленькі клаптики паперу.
Вперше слово «пошта»
згадується в угоді між Росією та Польщею у 1667 році. В Україні поштовий
зв'язок почали запроваджувати з 1672
році. Десь 150 років тому в Англії виникла сучасна форма листа.
2.Проблемне запитання.
- А чи знаєте, на якому транспорті
подорожували листи?
( Спочатку пошту перевозили кораблями,
пароплавами, літаками, потягами).
Вчитель. На уроках мови ми вчимося спілкуватися, а описати подію, свято чи щось
інше можна у листах. Як не прикро, ми живемо у той час, коли написане слово
втратило свою магію. У сучасної молоді думки про лист власного написання можуть
з’явитися лише у сні.
Краще відправити СМС, а листи – це минуле сторіччя, - скажете ви. Ні?
3.
Інтерактивна вправа. «Мікрофон».
-
Чи
згідні ви з такою думкою?
Вчитель. Отож якщо ти хочеш
поспілкуватися з людьми якимось оригінальним способом – забудь про телефон,
замість цього візьми ручку і перенеси свої почуття на папір.
ІV. Робота над формуванням вмінь писати листи та підписувати конверт.
1.
Актуалізація опорних знань.
-
Пригадаємо,
що таке лист? Для уточнення використаємо словничок Всезнайки.
2. Робота зі словником Всезнайки.
*Лист – це один із засобів спілкування між людьми, це аркуш паперу з
письмовим повідомленням. (запис у
зошити)
Коментар учитель. Лист – вид індивідуальної творчості, це текст, написаний у
формі звернення до певної особи. Лист може розповідати про певні справи, спитати, принести радісну
чи сумну звістку. Листи надсилають поштою у конвертах. Відомо, що найбільше
листів написав Джорж Шоу-250 тис.
Листи бувають: особисті
(приватні) та ділові (службові) – запис
у зошити.
В особистому листуванні існують певні традиції.
Ось його структура, вміщена у підручнику на стор. 234 :
-
звертання до того, кому адресовано
лист ( ввічливість,
повага,ніжність);
-
основний зміст листа (виклад того,що хочуть сповістити та
обов’язково запитати про здоров’я та життя співрозмовника);
-
побажання, прощання;
-
ім’я того, хто написав;
-
дата.
3. Читання зразка листа, його аналіз. Вправа 519
4.Читання листа М. Коцюбинського до сина та його аналіз.
« Дорогий
сину, дякую тобі за листа. Знаєш, я був приємно здивований, що ти став краще
вчитися, братися за навчання. Може ти й справді можеш закінчити чверть без
трійок. Чи задоволена тобою мама? Шануйся, сину. Не залишай маму саму, частіше
бувай з нею.
Обіймаю і зичу добра.
Будьмо ж. Твій
тато.»
1923 р.
*Листівка – поштова картка для відкритого листа. ( запис у зошити)
*Адресат
– той, кому призначено лист.
* Адресант – той, хто надсилає лист.
* Адреса – позначення чийогось місця проживання.
* Конверт – пакет із паперу, у який вкладають лист.
( Конверти вперше придумали в англійському
містечку Брайтоні у 1820 р. і називалися «мішечками для листів».
*Марка – знак оплати поштових зборів, «проїзний квиток листа».
*Пошта – установа, яка здійснює пересилання, доставку листів,
періодичних видань, документів, грошових переказів, посилок.
(Протягом року в середньому через Укрпошту
проходить 75 тонн газет і журналів, якими можна встелити територію 5-ти
областей України.
*Індекс – цифровий показник поштового відділення.
* Пам’ятник листоноші –
єдиний у світі пам’ятник, споруджений на
Закарпатті
5. Розгляд конверта і його підпису.
- Практична робота. Вправа 521.
6. Пам’ятка написання листа.
- Пиши грамотно й акуратно
- Послідовно викладай думки
- Доводь кожну думку до кінця
-
Нову думку починай писати з абзацу
-
Не забувай поставити дату.
І. Франко
писав: Якби ти знав, як много важить слово,
Одно сердечне
теплеє слівце,
Глибокі рани
серця як чудово
Вигоює – якби ти
знав оце
Будьте
уважні до адресата, дбайте про його настрій. Пам’ятайте про кличний
відмінок: бабусю, люба сестричко, дорогий друже.
7. Самостійна
робота. Написання листів воїнам АТО.
8. Авторське крісло ( зачитування особистих листів).
Лист від
матері
То нічого, синочку, що в
листі три рядочки,
Що до мами багато ти не
встиг написати,
Я твої три рядочки по
чотири разочки
Буду, рідний, читати і
їх буде багато.
Якщо ви в
листі забули щось написати, то після дати можна написати постскриптум – це приписка в листі і позначається «Р.S.” ( що означає з латинської мови
«після написання»).
Наприклад: Р.S. Обов’язково приїжджайте до нас в гості.
Обіцяю буде весело.
V. Підсумок уроку. Ось і добігає наш урок
до кінця. Зроблено було багато. Тож підведемо підсумок своєї роботи.
1. Відгадати
загадку. Ми хоча і не
крилаті , летимо в міста і села,
Несемо для вас
усіх звістки щирі і веселі. ( Листи)
2. Аналіз
епіграфа уроку
3. Складання сенкану
Лист
Радісний, душевний
Розповідає, повідомляє, знайомить
Я знаю, як писати листа
Я вмію писати
листа
3.Проблемна ситуація. Як ви гадаєте, чи може сьогодні
електронне листування замінити традиційне поштове?
3. Інтерактивна
вправа «Незакінчене речення…»
-На уроці я дізналася… ,
збагатилася…
- Чи задоволені результатами своєї роботи?
- Чи справдилися наші очікувані результати?
4. Мотивація оцінок.
VІІ. Домашнє завдання.
- Продовженням класної роботи буде домашня : опрацювати
теоретичний матеріал ( стор. 234), написати лист у майбутнє за зразком вправи
522.
Ось і закінчився
наш урок.
Та завтра вранці
знов все оживе,
покличе вас в
незвідане, нове.