Розробка
конспекту уроку української
літератури для 8 класу
«У
вирії інформаційних технологій»
Ніна
Леонідівна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Повість про
школу й проблеми дорослішання, про роль батьків у вихованні дітей
Мета:
шляхом впровадження у навчально-виховний процес елементів технології «перевернутого навчання» дати можливість учням формувати
самоосвітні навички вивчення творчості письменниці та аналізу її літературного
твору, додаткових джерел; розширити інформаційний простір школярів; активізувати
їх діяльність; критичне мислення, пам’ять, вміння виокремити основне, здатність
до аналізу внутрішнього світу персонажів; розвивати зв’язне мовлення, удосконалювати
вміння дискутувати про важливість морального вибору особистості, дружби та
підтримки батьків; сприяти підвищенню зацікавленості до самостійної роботи та
роботи в групах; виховувати чесність, відповідальність, почуття власної
гідності.
Учні повинні
знати:
основні події з життєвої і творчої біографії письменниці, зміст і стильові
особливості твору.
Учні
повинні вміти: аналізувати повість, висловлювати свої думки,
робити висновки.
Тип
уроку:
розвиток умінь і навичок на основі самостійно опрацьованого матеріалу.
Вид уроку: мандрівка за
духовними скарбами
Форма
проведення:
урок змішаного навчання (модель «Перевернуте навчання»).
Теорія
літератури:
повість
Міжпредметні
зв’язки:
християнська етика
НЛ- 2«Громадянська
відповідальність» та НЛ-3 «Здоров’я і безпека»
Засоби
навчання:
підручник, текст повісті «Шпага Славка
Беркути», проектор, ноутбук, портрет Ніни Бічуї, книжкова виставка, буктрейлер (короткий
відеоролик за мотивами книги), соціальний відеоролик «Щаслива сім’я»,
дидактичний матеріал, «Пам’ятка учневі», план дискусії (їх зміст у конспекті уроку).
Епіграф до
уроку:
Не вірте, що ви людина звичайна,-
Неправда!
Є могутніші й
сильніші?
Так.
Є розумніші, добріші?
Напевне.
І все-таки
Не вірте,
Що
ви людина звичайна.
М. Луків
Хід уроку
І. Етап
орієнтації.
Створення сприятливого мікроклімату.
Забезпечення емоційної готовності учнів до
роботи.
Учитель: Сьогодні у нас незвичайний урок,
У світ «дорослих» ми
зробимо крок,
З роботою «в парі»
стрічались не раз,
І знову вона завітає до
нас.
Це час міркувань,
наполегливий час,
Цікаві завдання чекають на вас.
-
Любі діти, а яким би ви хотіли бачити
сьогоднішній урок?
- Цікавим!
- Тож без вашої допомоги мені не обійтись.
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Учитель:
- Сьогодні ми черговий раз маємо
можливість поринути у дивовижній світ української літератури та відкрити нову сторінку по творчості
письменниці Ніни Леонідівни Бічуї. Наш
урок буде незвичним, оскільки проведемо його методом «Перевернутого
навчання».
Тема
уроку (оголошується).
Для розкриття цієї теми перед нами
поставлена мета, а саме: (оголошується).
Для
досягнення мети поставлено ряд випереджувальних
завдань, які ви самостійно повинні
були опрацювати вдома.
Тож вашою домашньою роботою
було…(доповнюють учні)
- Опрацювати інформацію про життєвий і
творчий шлях української
письменниці Ніни Бічуї;
- прочитати повість «Шпага Славка
Беркути»;
- створити або підібрати в Інтернеті буктрейлер
до твору, переглянути його і відповідно коментувати;
- опрацювати соціальний відеоролик, зробити
висновки.
Учитель. Я сподіваюся,
що готувалися до уроку із задоволенням. Сьогодні ми узагальнимо все опрацьоване вами
самостійно.
Життя людини – це вічний пошук.
Хтось шукає незвіданих земель, інші шукають матеріальні скарби, а хтось -
глибини мудрості. Та є скарби, які цінуються понад усе - це скарби духовні.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Учитель:
- Які , на вашу думку, скарби
відносяться до духовних(ввічливість,
доброта, людяність, чесність, каяття, любов,
довіра, вірність, правда, співчуття, прощення, дружба). Саме про такі
моральні цінності людини писала Ніна
Бічуя. Тож помандруємо в пошуках цих скарбів на «материк» творчості
письменниці.
Епіграфом нашого уроку є :(зачитується)
( Запис у зошити дати, теми та епіграфа)
(
учні пояснюють зміст епіграфа)
Учитель: (Коротке повідомлення восьмикласникам, що на
наступнй урок вивчатимемо творчість Ніни
Бічуї зокрема повість «Шпага…», яку
потрібно всім прочитати).
Кожна мандрівка повинна мати команду, якою, сподіваюся,
будете ви всі, і керівника. Оскільки мандрівка незвичайна, а мистецько-літературна,
то керівник мав окреслене заздалегідь
завдання: прокласти маршрут мандрівки, тобто підготувати інформацію для всієї
команди. Отже, прошу керівника до виконання своїх обов’язків.
Керівник:
- Готуючись у літературну мандрівку, я
склала
План мандрівки
1.
Ніна Бічуя – оборонець правди, добра і дружби ( штрихи до портрета письменниці, виконують учні-біографи)
2. «Шпага Славка Беркути» - повість про школу
й проблеми дорослішання, про роль батьків у вихованні дітей ( зміст твору, учні-літературознавці)
2.1. Перегляд та коментування буктрейлера до
твору(
2 учні)
3.Перегляд соціального відеоролик «Щаслива
сім’я» (1 учень) Коментар.
Висновки.
ІІІ.
Сприймання та засвоювання навчального
матеріалу.
( робота в групах)
1. І
група. Учні-біографи про Ніну
Бічую (1937 р.н.);
1
учень (матеріал з підручника)
2 учень (додатковий матеріал). Твори
письменниці, написані понад тридцять років тому, порушують важливі
морально-етичні проблеми, тому цікаві й сучасному читачеві. Саме для дітей і
підлітків вона написала чимало книжок.
Це зворушливі розповіді про стосунки дітей, про взаємини між школярами і
вчителями, між батьками і дітьми.
2.
Самостійна робота.
Складання доміно (у
зошитах)
Ніна Бічуя- письменниця- перекладач- лектор- театрознавець-редактор-
член Національної Спілки
письменників України (зачитування
вголос).
Учитель:
- Нашу мандрівку за духовними скарбами продовжить
ІІ група - юні літературознавці
3. До слова запрошую доповідача, який розкаже про написання повісті «Шпага
Славка Беркути».
- Перегляд 4 слайдів буктрейлера
Повість побачила світ у 1968 році.
Події розгортаються у Львові в 60-х роках ХХ ст. У 2010 році повість перевидана львівським "Видавництвом
старого лева". Головними героями твору є учні 7-Б класу.
4.
Робота над запитаннями
Учитель:
- Який твір називається повістю? ( Епічний прозовий твір, у якому наявний однолінійний сюжет).
- Чи може
заголовок сформувати перше враження про літературний твір?
- Яке символічне
значення має у назві твору «шпага» (Назва асоціюється з лицарською честю і
мужністю, також величезного непорозуміння між людьми)
5. Робота
над змістом.
Учитель:
Для осягнення змісту повісті
запрошую інших літературознавців (будьте
всі уважними і активними); (учні
передають зміст, доповнюють один одного).
- Я думаю, що наша
мандрівка розпочалася вдало. Тож подорожуємо далі. Якого друга можна вважати
справжнім?
6.
Гра «Знайди пару».
(Учитель
заздалегідь готує картки, на яких записано прислів’я про дружбу. Кожна з них
розрізана на дві частини. Учні отримують по одній частині картки. Школярі,
ходячи по класу, мають знайти свою пару, щоб утворити прислів’я і зачитати).
Річ краще нова, / а
дружба - стара
Не той друг, що медом маже,/ а той, хто
правду каже
Приятелів тьма, / а вірного друга нема
У лиху годину / пізнаєм вірну людину
Дружба та братство- / найбільше
багатство
7.
Сформулюйте тему та основну думку
повісті «Шпага Славка Беркути».
Орієнтовна відповідь
Тема: зображення становлення характерів підлітків, протистояння
підлості й порядності, відповідальність за себе та за інших.
Твір
утверджує ідею про те, що
тільки в боротьбі з життєвими труднощами гартується характер справжньої
особистості, орієнтиром для якої є
моральні цінності.(запис у зошити)
* Словникова робота
Учитель:
- Сподіваюся, що всі прочитали твір. Щоб
з’ясувати, як ви засвоїли зміст, пропоную
8. Цитатний диктант «Найуважніший».
Учитель: З’ясуйте, про кого з героїв повісті
йдеться в поданих цитатах. (Запишіть
відповідні імена у зошити).
* «Годинами
хлопчик сидить над роялем і вимолює у клавішів пісню, щоб зрозуміти і полюбити
її, а клавіші нічого не дарують, і навіть коні перестають малюватися, гублять
щось живе і справжнє. Хлопець шматує папір, шпурляє геть олівці, а потім знову знаходить – червоний,
синій, - малює коней синіх з червоними гривами, і в тому полум’ї раптом чує
музику, якої не дарували струни. Може, не такий уже він поганий» ( Юлько
Ващук).
* «Вона сиділа за
другою партою, біля вікна. Дивилася більше у вікно, ніж на дошку; їй робили
зауваження – кумедно морщила носа і по-дитячому обіцяла: « Більше не буду». А
за мить знову дивилася у вікно» (Лілі Теслюк).
* Сидів у темниці на горищі, буйно йому
було, і сумно, і здавалося, що цілий світ пішов у переверти. «Кукулику мій,
сиротя бідне…» ( Стефко Вус).
* «Прикушував
губу, стояв якусь мить зажмурки з болю, а тоді таки пішов… Ноги ставали
міцнішими, пружніли м’язи, і вже не доводилося весь час думати: як добре
великим і сильним – їх ніхто не штовхає… Мама потім не могла повірити, що
хлопець сам себе вилікував»( Славко Беркут).
* « Від нього
пахло хмарами. Пахло небом і простором» ( Батько Славка).
* «…не картав,не
дорікав. Якщо молодий ні з чим не криється, старший не повинен дорікати»(
Тренер Андрій Степанович).
* «…не вірив, не
міг повірити, що Славко Беркута з ватагою хлопчаків ховався від людських очей,
щоб випити з пляшки ковток вина. Просто якесь непорозуміння, треба спершу все
з’ясувати, а потім влаштовувати суд» (Учитель географії Антон Дмитрович).
Учитель: Молодці, ви впорались із цим завданням. А
зараз проведемо роботу в парах.
9.
Робота в парах «Чотири портрети».
Учитель: Об’єднавшись у пари, схарактеризуйте
образи Славка Беркути, Юлька Ващука, Лілі Теслюк, Стефка Вуса.
*Перегляд
буктрейлера (
наступних 6 слайдів).
Поміркуйте: відразу чи поступово
складається в читача враження про героя? Чи змінювалося ваше ставлення до
нього? Які приховані риси характеру ви розкрили?
Методична
ремарка: Виступ
одного учня від імені обраного героя
*
Створення асоціативного грона образів
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Перегляд
соціального відеоролика «Щаслива сім’я».
* Вправа «Коло думок».
-Чи впливає, на вашу думку, родинне
оточення на виховання дітей? Які моральні чесноти батьків і друзів особливо
важливі в підлітковому віці?
Думки аргументуйте прикладами з
прочитаної повісті.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Оцінювання.
- Уявіть, що до нас на урок завітала
автор Ніна Бічуя. Розкажіть їй, що вас схвилювало, що найбільше вразило (1
група).
- Уявіть, що ви – серед героїв тору. Чи
були моменти, коли вам хотілося втрутитися в перебіг подій, дати якусь пораду,
щось змінити? Як краще поводитися в конфліктних ситуаціях – наполягати на
своєму чи поступитися?
- Як ви гадаєте, з якими проблемами
стикаються ваші однолітки в сучасному світі? ( 2 група).
VІ. Домашнє
завдання та інструктаж до його виконання.
- Підготуватися до уроку-дискусії, за
планом дискусії ( план додається).
Немає коментарів:
Дописати коментар