четвер, 10 листопада 2016 р.

Конспект уроку української мови у 5 класі

                            Гостини у Країну  Звязного Мовлення       5 клас
Тема:  Написання листа. Адреса.
Мета: закріпити знання учнів  про один із видів ділового мовлення – листування; формувати навички грамотного письма і вміння правильно і змістовно будувати лист, уживаючи звертання, вставні слова,етикетні формули; підписувати конверт; закріпити практичні навички культури мовлення; виховувати шанобливе ставлення до людей, збагачувати, уточнювати словниковий запас дітей.
Обладнання: конверт, зразки листів, лист М.Коцюбинського, словничок Всезнайки, пам’ятки для написання листів, підручник, авторське крісло,поштова скринька, сумка,символічний листоноша, музика.
Міжпредметні зв’язки: українська література, християнська етика, історія.
Тип уроку: формування знань, умінь і навичок учнів з використанням
                     елементів гри.
Очікувані результати: учні закріплять знання про листування та практичні
                                          навички культури мовлення, удосконалять вміння
                                         грамотного  письма і  змістовного складання листа,
                                        підписування конверта.
                                                                                 Епіграф
                                                                                Пишіть листи і надсилайте вчасно,
                                                                                Коли їх ждуть далекі адресати,
                                                                                Коли є час, коли немає часу,
                                                                                 І коли навіть ні про що писати
                                                                                                                Ліна Костенко

                                                                        Хід уроку

І.  Організаційний момент
    1.  Вчитель:             Сьогодні у нас незвичайний урок,
                                       Сьогодні ми зробимо ще один крок
                                       В країну прекрасну, в країну чудову,
                                       Що так нас чекає й збагачує мову.
Отже ми, діти, в черговий раз поринемо в цікаву Країну Зв’язного  Мовлення, тому  ж
                                        Усміхніться всім навколо:
                                        Небу,сонцю, квітам, людям,
                                        І тоді обов’язково день тобі веселим буде!
2.  ( Стук у двері) Листоноша: Доброго дня усім!
     Я – Листоноша. Від Всезнайки дізнався, що у вас сьогодні цікава гостина у Країну Звязного Мовлення. Але чи можна потрапити у цю Країну без квитка? Звичайно, ні! Отож, від агентства Укрпошти я приніс вам листи, у яких ,надіюсь, є ці квитки. (Учитель відкриває конверти, зачитує, прикріплює один із листів, у значенні епіграфа, на видному місці)
 3. Роль синоптика  
    - Хто скаже, про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
 Вчитель. На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися грамотно і правильно писати листи, навчимося як підписувати конверт ( доведення мети).
-        Запис  у зошити теми та епіграфа уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.    Випереджувальні завдання. Інформація «Довідкове бюро».
 Історія написання листа.
*Найдавніше послання археологи віднайшли в Ірані. Воно було написане  2000 року до нашої ери. Його автором був молодий закоханий юнак на імя Гіміса. У своєму посланні він запрошував дівчину, яку звали Дасбуай на побачення. Цей «лист» був витесаний на камяній брилі вагою понад 16 кг.
У 15 ст. в багатьох університетах Європи вивчали епістолографію – науку про листи. Їх мета – бажання навчити людей правильно писати послання.
*Ще з українських казок ми знаємо, що листи передавали за допомогою поштових голубів. Їм під крильця прив’язували маленькі клаптики паперу.
Вперше слово «пошта» згадується в угоді між Росією та Польщею у 1667 році. В Україні поштовий зв'язок  почали запроваджувати з 1672 році. Десь 150 років тому в Англії виникла сучасна форма листа.
2.Проблемне запитання.
   - А чи знаєте, на якому транспорті подорожували листи?
    ( Спочатку пошту перевозили кораблями, пароплавами, літаками, потягами).
Вчитель. На уроках мови ми вчимося спілкуватися, а описати подію, свято чи щось інше можна у листах. Як не прикро, ми живемо у той час, коли написане слово втратило свою магію. У сучасної молоді думки про лист власного написання можуть зявитися лише у сні. Краще відправити СМС, а листи – це минуле сторіччя, - скажете ви. Ні?
3.    Інтерактивна вправа. «Мікрофон».
-        Чи згідні ви з такою думкою?
Вчитель. Отож якщо ти хочеш поспілкуватися з людьми якимось оригінальним способом – забудь про телефон, замість цього візьми ручку і перенеси свої почуття на папір.
ІV. Робота над формуванням вмінь писати листи та підписувати конверт.
1.    Актуалізація опорних знань.
-        Пригадаємо, що таке лист? Для уточнення використаємо словничок Всезнайки.
       2. Робота зі словником Всезнайки.    
*Лист – це один із засобів спілкування між людьми, це аркуш паперу з письмовим повідомленням. (запис у зошити)
Коментар учитель. Лист – вид індивідуальної творчості, це текст, написаний у формі звернення до певної особи. Лист може розповідати  про певні справи, спитати, принести радісну чи сумну звістку. Листи надсилають поштою у конвертах. Відомо, що найбільше листів написав Джорж Шоу-250 тис.
Листи бувають: особисті (приватні) та ділові (службові) – запис у зошити.
В особистому  листуванні існують певні традиції.
Ось його структура, вміщена у підручнику на стор. 234 :
-        звертання до того, кому адресовано лист ( ввічливість, повага,ніжність);
-        основний зміст листа (виклад того,що хочуть сповістити та обов’язково запитати про здоровя та життя співрозмовника);
-        побажання, прощання;
-        імя того, хто написав;
-        дата. 
3. Читання  зразка листа, його аналіз. Вправа 519
       4.Читання листа М. Коцюбинського до сина та його аналіз.
« Дорогий сину, дякую тобі за листа. Знаєш, я був приємно здивований, що ти став краще вчитися, братися за навчання. Може ти й справді можеш закінчити чверть без трійок. Чи задоволена тобою мама? Шануйся, сину. Не залишай маму саму, частіше бувай з нею.
Обіймаю і зичу добра.
Будьмо ж.                                                                           Твій тато.»
1923 р.
                      *Листівка – поштова картка для відкритого листа. ( запис у зошити)
                     *Адресат – той, кому призначено лист.
* Адресант – той, хто надсилає лист.
* Адреса – позначення чийогось місця проживання.
* Конверт – пакет із паперу, у який вкладають лист.
   ( Конверти вперше придумали в англійському містечку Брайтоні у 1820 р. і називалися «мішечками для листів».
*Марка – знак оплати поштових зборів, «проїзний квиток листа».
*Пошта – установа, яка здійснює пересилання, доставку листів, періодичних видань, документів, грошових переказів, посилок.
  (Протягом року в середньому через Укрпошту проходить 75 тонн газет і журналів, якими можна встелити територію 5-ти областей України.
*Індекс – цифровий показник поштового відділення.
* Пам’ятник листоноші – єдиний у світі пам’ятник, споруджений на
   Закарпатті
    5. Розгляд конверта і його підпису.
        - Практична робота. Вправа 521.
    6. Пам’ятка написання листа.
        - Пиши грамотно й акуратно
        - Послідовно викладай думки
        - Доводь кожну думку до кінця
        -  Нову думку починай писати з абзацу
        -  Не забувай поставити дату.
І. Франко писав: Якби ти знав, як много важить слово,
                               Одно сердечне теплеє слівце,
                               Глибокі рани серця як чудово
                               Вигоює – якби ти знав оце

Будьте уважні до адресата, дбайте про його настрій.  Памятайте  про кличний відмінок: бабусю, люба сестричко, дорогий друже.
7. Самостійна робота. Написання  листів воїнам АТО. 
8. Авторське крісло ( зачитування  особистих листів).
                                      Лист від матері    
                       То нічого, синочку, що в листі три рядочки,
                       Що до мами багато ти не встиг написати,
                       Я твої три рядочки по чотири разочки
                       Буду, рідний, читати і їх буде багато.
Якщо ви в листі забули щось написати, то після дати можна написати постскриптум – це приписка в листі і позначається «Р.S.” ( що означає з латинської мови «після написання»).
Наприклад:   Р.S. Обовязково приїжджайте до нас в гості. Обіцяю буде весело.
V. Підсумок уроку. Ось і добігає наш урок до кінця. Зроблено було багато. Тож підведемо підсумок своєї роботи.
1. Відгадати загадку.      Ми хоча і не крилаті , летимо в міста і села,
                                              Несемо для вас усіх звістки щирі і веселі.   ( Листи)
2. Аналіз епіграфа уроку
3. Складання сенкану
  Лист
Радісний, душевний
Розповідає, повідомляє, знайомить
Я знаю, як писати листа
Я вмію писати  листа
3.Проблемна ситуація.   Як ви гадаєте, чи може сьогодні електронне листування замінити традиційне поштове?
3. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення…»  
  -На уроці я дізналася… , збагатилася…
  - Чи задоволені результатами своєї роботи?
  -  Чи справдилися наші очікувані результати?
4. Мотивація оцінок.
VІІ. Домашнє завдання.
- Продовженням класної роботи буде домашня : опрацювати теоретичний матеріал ( стор. 234), написати лист у майбутнє за зразком вправи 522.
                               Ось і закінчився наш урок.
                               Та завтра вранці знов все оживе,
                               покличе вас в незвідане, нове.







Немає коментарів:

Дописати коментар