субота, 17 лютого 2018 р.

Конспект відкритого уроку у 6 класі.Урок позакласного читання. Творчість Марійки Підгірянки. « У чужому пір’ю».
                                         (урок-  театральне дійство, інсценізація)
Мета: розширити знання учнів про художню книгу, її тематичне, ідейно-художнє розмаїття; ознайомити із творчістю Марійки Підгірянки; спонукати школярів до самостійного читання, до роздуму над прочитаним; формувати вміння коментувати найцікавіші епізоди твору; розвивати творчу уяву, фантазію; виховувати почуття патріотизму, любов до читання художніх творів.
Обладнання: портрет письменниці, вишитий настільник, видання творів, символічний рушник, елементи костюмів та декорацій, ноутбук, презентація.
Теорія літератури: ліричний твір, драматичний твір, герої твору, театральне мистецтво.
Випереджувальні завдання: короткі повідомлення про письменницю.
Тип уроку: бесіда з позакласного читання з елементами нетрадиційного уроку (урок-театральне дійство, інсценізація)
Змістова  лінія: громадянська відповідальність
                                                                                              Епіграф:
                                                                                              Радість, щастя, доля –
                                                                                              лиш в ріднім краю.
                                                                                                      Марійка Підгірянка
                                                                Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель.     Ось продзвенів уже дзвінок,
                      В гості йде до нас урок.
Але урок нетрадиційний, урок позакласного читання з елементами театрального дійства, а точніше, інсценізації.
Сьогодні, діти, у нас в гостях…, тому я в першу чергу хочу звернутися до вас…і наголосити, що ми з шестикласниками насмілилися запросити вас і дуже раді вам, тому що разом  зможемо поринути у чарівний світ української літератури.
Хочу, щоб від нашої зустрічі залишилися хороші враження.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Учитель. Гарний твір – це справжній друг. Він порадить, розрадить, допоможе, розширить  кругозір. Оскільки вашим домашнім завданням була випереджувальна робота, то ми поговоримо про твір «У чужому пір’ю», який ви прочитали самостійно, ви представите уривок інсценізації та  підготовлені повідомлення  про письменницю, і разом ми відкриємо для себе нову літературну  зірку – Марійку Підгірянку, яку бачимо на портреті. Під таким лагідним  псевдонімом - Марійка Підгірянка, у знак любові і пошани до рідного прикарпатського  краю, увійшла жінка-гуцулка, вчителька у храм письменства. Справжнє прізвище її Ленерт-Домбровська Марія Омелянівна. На літературній ниві її знають як поетесу, прозаїка, пісняра, казкаря, драматурга, перекладача. Майже кожен  поетичний твір – то вболівання за долю неньки України. ( Запис у зошити теми уроку)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Розпочнемо свою роботу евристичною бесідою.
-        На дошці у нас символічний рушник. Як ви думаєте? Чим є рушник у житті українців?
( життєва дорога, ним зустрічають новонароджених,  його стелять під ноги на щастя і долю нареченим, ним проводжають в останню дорогу).
-        Якими кольорами  його найчастіше вишивають? ( чорними і червоними)
-        Що символізують чорний і червоний кольори?
Учитель. Сьогодні ми будемо «вишивати» на цьому білому рушникові життя і долю нашої письменниці Марійки Підгірянки. Звернемо увагу на слова А. Малишка «І на тім рушникові оживе все знайоме до болю: і дитинство, й розлука , і вірна любов» і пояснимо його зміст.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.      Вправа « Цікава інформація»
Учень1. Мені відомо, що  Марійка  народилася  29 березня 1881 році у селі Ослави Надвірнянського району Івано-Франківської області у багатодітній сім’ї  лісника. 
                                                          ( запис у зошити)
Через матеріальні труднощі батьки не могли дати їй освіту.
І вона  босоніж бігала у сусіднє село до свого дідуся-священика і він навчив її писати й читати не тільки українською,  але й кількома іноземними мовами. У 13 років почала складати перші вірші.
                                                       (перегляд презентації)

2.     Вправа «Поміркуй».
Учитель. Якими кольорами ми позначимо перші стібки на рушникові?
(учениця прикріплює  чорні і червоні візерунки).
                                        (аналіз презентації учителем до 8 слайда)
( прикріплення  червоної стібки)

Учень 2. Я дізналася, що у Львові Марійка познайомилася з молодим учителем Августином Домбровським, з яким пов’язала свою долю. І з того часу вчителювала у різних селах Галичини та на Закарпатті і писала різні твори ( червона стібка). Але у роки Першої світової війни чоловіка забирають на фронт, і її життя з двома дітьми стає важким ( чорна стібка).
Та вона не перестає писати.
                                              ( перегляд презентації 9 слайд)

Учень 3. З літературних джерел мені  відомо, що у 1925 році на Закарпатті масово закривали школи і тому  Марійка Підгірянка залишилася без роботи. Вона давала приватні уроки онукам Івана Франка і продовжувала писати. У 40-х роках була сильно травмована і прикута до ліжка. Та попри хворобу вона вишивала і багато писала для дітей.
Померла 18 квітня 1963 року. Похована у Львові. ( На Личакові поряд з І. Франком).
                                                                                                                                           ( стібка чорна)
Учитель.
Підведемо підсумок . Яка доля Марійки Підгірянки ожила на рушнику?
!!!Чорні кольори на рушнику долі Підгірянки переходять у червоні кольори всенародної любові  і вдячності ( червона стібка).
Її іменем названі вулиці, відкриті музей у м. Тлумач та в с. Білі Ослави, встановлена премія ім. Марійки Підгірянки для педагогів Косівського району, її іменем названий Івано- Франківський обласний театр  ляльок.
-Учитель. Я хочу, зокрема,  зупинитися на її творчості.
Перша збірка  творів поетеси вийшла у Львові 1908 р. під назвою «Відгуки душі», у якій були зібрані поезії, оповідання, байки, казки, пісеньки, загадки.  Пізніше ще збірочка «Ластівочки» та окремі книжечки  з п’єсами «Вертеп», « У чужому пір’ю», «Гостина св. Миколая» та багато-багато інших. ЇЇ творча спадщина дуже велика і в більшості присвячена дітям.
                                                (Запис у зошиті назв творів)
-Творча хвилинка
Можливо, діти, хтось із вас знає віршик поетеси чи загадку?

Учень 4. Читання вірша
Школо наша, школо, приголуб нас, мила,
Пригорти усіх нас, як голуб під крила.
Ти нас всіх научиш, як у світі жити,
Як зло оминати, а добро чинити.

Учень 5.      Загадка
Ой місяць зимовий кличе морози,
Морозить лиця, щипає носа ( січень)
-Учитель.
Діти! Я вже сказала, що сьогодні у нас урок незвичайний,
                  Розпочнеться в нашім класі дійство театральне,
                           а саме п’єси «У чужому пір’ю».
Ми  будемо вперше розглядати такий твір як п`єса.
- Що ж таке п`єса? Чим відрізняється цей твір від тих, які ми вже вивчали? (Це твір, призначений для вистави на сцені. У ньому діють різні персонажі, які розмовляють між собою, щось роблять).
   П`єсою називається літературний твір, в якому життя відображається через висловлювання та дію самих персонажів. Слово “п`єса” має синонім - драматичний твір. Грецьке слово “драма” означає - дія. Діалог – розмова двох осіб.
Ви прочитали п`єсу вдома, знаєте її зміст, і проявивши свою фантазію й творчість, підібрали  костюми для інсценізації.      
-Як відомо, театр починається із роздягальні. А розуміння твору – з усвідомлення його назви.
-Але чи можна потрапити на виставу без квитків? Звичайно, ні!
- Погляньте, касир сам нам їх передав у цій чарівній скриньці. Отже пропуск буде, коли ми виконаємо завдання (учні по черзі витягують пір’їнки із запитаннями).
1.     Як ти розумієш назву твору «У  чужому пір’ю».
 (У долині сталася новина. Одна Синичка захотіла жити по-панськи, і тому вирішила змінитися і полетіти в чужину, там жити серед панів).

2.     Кого ти розумієш в образі Синички?         ( наших людей)

3.     Хто відмовляє Синичку від необдуманого  вчинку?     (Синичка ІІ).

4.      У кого просить Синичка ІІ допомоги?       (у Вітрика).

5.     Як подіяв  запах квітів на Синичку ІІ?  (Вона пригадала, що десь чула цей запах, він  
 нагадав їй рідну домівку, і вона вирішує повернутися  у  рідний край).
Які вивчені твори вам нагадує цей твір? ( В. Симоненка «Євшан-зілля»).
         Як зустріли її у долині?  (Вони привітали її радо і простили їй   провину). 
6.      Чи треба, на вашу думку, прощати людям, які помилились у чомусь?
Чи треба їх наказувати? (Людині завжди треба дати другий шанс виправити свої помилки. А якщо людина визнала свою провину, то вона вже сама себе покарала і зрозуміла, що вчинила недобре).
 V.  Учитель
      А тепер ми маємо можливість поринути у світ театру.
Дійові особи: Синичка 1, Синичка 2, Рожа, Лілея, Дзвіночок, Фіалка, Вітер, Ніч.
                       ( текст у посібнику с. 133)
  VІ. Міні- диспут.
-        Які емоції викликала ця інсценізація, гра ваших акторів ( спочатку серце наповнюється тривогою, пізніше –  любов’ю).
       - Отже, Синичка ІІ  повернулась додому і нарешті відчула себе щасливою. Чому вона не
     залишилась жити серед панів?
            (Учні висловлюють свої думки).
-        Прокоментуйте, як ви розумієте епіграф до твору.
    За що ми любимо свій рідний край?          
-        Чи актуальний твір ? ( На мою думку, вистава нікого не може залишити  байдужим). - Чи живий сьогодні вітер? Що він символізує?     (це- символ волі)
-        Чого навчає нас цей твір? Які риси, на ваш погляд, має розвивати в собі людина?
 !    Основну думку записують у зошити: п`єса навчає нас любити рідний край, плекати рідну мову і все робити для розквіту рідної землі.

VІІ. Вправа «Мозковий штурм»
Підібрати  прислів`я, приказки які б відповідали основній думці п`єси.
1. Свій край - як рай.
2. Кожному мила своя сторона.
3. За рідний край - хоч помирай.
4. Поганому синові батьківщина не в моду.

VIІІ. Підсумок уроку
Учитель. От і добігає наш урок до кінця. Сказано було багато. Ми повинні подякувати.
                   Поміркуйте! Кому ми маємо дякувати насамперед?
*Рефлексія.
Продовжте речення. Ми висловлюємо подяку…..(письменниці за те, що…)
-Що ви можете взяти із сьогоднішнього уроку у свою життєву мандрівку? Чим збагатилися?
- Чи досягнули поставленої мети?
Учитель. Дивлячись на вас, радію, що ви не байдужі до вивчення літератури, до творчості славних митців нашого народу, зокрема Марійки Підгірянки. Ми переконалися, що дивосвіт української літератури без її творчості був би неповним.

!!!  ІХ. Оцінювання та мотивація навчальних досягнень учнів

Х. Домашнє завдання.
Учитель. Наша робота не завершується, ви її продовжите вдома.
Отже на наступний урок я даю вам «гостинець»:
-        написати  твір – мініатюру «Рідний край для мене…»;
-        на цілий рік – прочитати ще більше творів Марійки Підгірянки;
-        завдання на ціле життя – любіть Україну, бо вона в нас єдина! Ніколи не покидайте її!
      Любіть родину і будьте завжди поруч з нею – і тоді кожен  день для вас  буде святом!

Немає коментарів:

Дописати коментар